Fogmosás

A fogmosás rutinfeladat, mindenki képes rá, nem kell hozzá nagy tudomány… Hányszor hallottunk már ilyen és ehhez hasonló kijelentéseket, holott a jó technikát kevesen ismerik. Pedig, ha elsajátítjuk, nem csak tisztábbak, de ezáltal egészségesebbek lesznek a fogaink. A Dental XV klinikai dentálhigiénikusának segítségével most megtanulhatja a helyes fogmosás alapjait.

Hányszor mossunk fogat egy nap?

A legideálisabb három alkalom lenne, reggel, az ebéd elfogyasztása után és este, lefekvés előtt. Ám már az is jó és elfogadható, ha naponta kétszer, reggel és este tesszük meg.

Mi a helyes fogmosási technika?

Ha kézi fogkefét használunk, 45 fokos szögben legyen az ínyhez képest, körkörösen, 3-5 percig mossuk vele a fogainkat. Fontos, hogy ne „izomból” tegyük, mert megsértjük az ínyünket, sebes lesz, s a fogainknak sem tesz jót a túlzott erőkifejtés.
Az elektromos eszközzel egyértelműen könnyebb a feladat. Például az Oral-B fogkeféje alapból körkörös mozgást végez, így elég csak 45 fokos szögben tartanunk és engedni, hogy fogról-fogra haladjon. A Philips elektromos fogkeféi föl-le mozognak, ugyancsak muszáj ügyelni a 45 fokos tartási szögre, s nekünk kell a körkörös mozgást biztosítani.

Elektromos vagy kézi fogkefét használjunk?

Sok emberben nincs meg a szükséges finommechanika, így a kellő technika a manuális fogmosáshoz, ezért inkább az elektromos készülék ajánlott, amely egyébként szinte elvégzi helyettünk a feladatot. Például nem fordulhat elő, hogy felsértsük vele az ínyünket, mert azonnal jelez, ha túlságosan rányomjuk a fogra a kefét. Ráadásul sokkal alaposabban tisztít (az implantátumot is), nem hagy lepedéket, ételmaradékot a fogakon. És az sem elhanyagolható szempont, hogy a kisgyerekek jobban kedvelik, mert kijelzője van, s applikáción keresztül kommunikál a használójával. Sőt, ha jól sikerült a fogmosás, kis csillag formájában jutalmat is ad.

A kézi fogkefe milyen legyen?

A puha vagy közepes. A sörterész elejével mossunk mindig fogat, ha rossz a technika, akkor „szétugrik” a keferész. Viszont a kemény fogkefe „nem jelez vissza”, s csak tönkretesszük vele az ínyünket, vagy a fogzománcot.

Milyen fogkrémet érdemes használni?

Megosztó kérdés, mert van, aki a fogfehérítősre, más a szemcsésre esküszik. A legfontosabb, hogy magas fluoridtartalma legyen. Reggel érdemesebb fogfehérítőset használni, este pedig a Sensodyne vagy az Elmex fogkrémei ajánlottak. Az Oral-B is kitűnő minőség, ráadásul sima, amolyan selymes fogfelületet biztosít akár egész napra.