A neve ugyan hangzatos, de csak a baj van vele… A négy bölcsességfog a legtöbb férfinél és nőnél problémát okoz, nem tud kibújni, begyullad, nyomja a mellette lévő fogat, satöbbi. Éppen ezért a szakemberek gyakran az eltávolításuk mellett döntenek: a Dental XV-nél a beavatkozás helyi érzéstelenítés mellett abszolút fájdalommentes.
A bölcsességfog a fogsor utolsó, pontosabban a nyolcadik tagja (nevezik harmadik nagyőrlőnek is), állkapcsonként kettő van belőle, azaz összesen négy, alul és fent, jobb és baloldalt. Előfordulhat, ki sem nőnek, ahogy az is természetesen, hogy jó helyen bújnak ki. A tapasztalat viszont az, hogy rendre problémát okoznak. Jellemzően tizennyolc és harminckét éves kor között törnek elő, de gyakran nincs ehhez megfelelő helyük, akár három gyökerük is lehet, elnyomják a mellettük található fogat, s fájdalmat okozhatnak.
Ha elő is bújnak a bölcsességfogak, nehéz hozzájuk férni, tisztán tartani, éppen ezért könnyebben szuvasodnak, ha pedig nem a „helyes” irányba, azaz ferdén nőnek, könnyen sérülést okozhatnak rágás közben.
A probléma úgy előzhető meg a legjobban, ha a baj forrását megszüntetjük, éppen ezért a szakorvosok általában a bölcsességfog eltávolítása mellett döntenek. Amennyiben kibújt, egyszerűbb a beavatkozást elvégezni, ha viszont nem, akkor elkerülhetetlen a műtét. Ez így elsőre ijesztően hangzik, de nem kell félni, nincs szükség altatásra. Helyi érzéstelenítést követően, fájdalommentes a bölcsességfog kiszedése, s egy hét elteltét követően a varratszedés is megtörténik.
Sűrűn felvetődik a kérdés: bármikor eltávolítható a bölcsességfog? Ahogy mondani szoktuk, a röntgen mindent lát, tehát egy ellenőrzés során kiderül, gond van/lesz-e velük. Általános vélekedés, hogy „jobb kint, mint bent”, ami viszont biztos, közvetlenül a fogszabályozás előtt vagy után érdemes eltávolíttatni a bölcsességfogakat. Igazából nincs rájuk szükség, s csak a nevük hangzik jól…