A fogérzékenység gyakori probléma, a tapasztalatok szerint a húsz és az ötven év közötti férfiak és nők szenvednek vele a leginkább. S, hogy miről is van szó? A fog puhább, belső része, a zománc és az íny alatt elhelyezkedő úgynevezett dentin „szabaddá válik”, s külső inger hatására, például édes, sós, hideg, meleg étel vagy ital elfogyasztása fájdalommal jár. Ha ilyesfajta problémát tapasztal, forduljon bizalommal a Dental XV-hez, s fájdalommentes gyógymóddal szüntetjük meg a kínzó gondjait.
A fogérzékenységen belül két nagy csoportot különböztetünk meg. Az egyik kiváltója a szuvasodás. Ha időben orvoshoz fordul, akkor ez töméssel orvosolható, ha viszont eléri az ideget, akkor gyökérkezelést kell alkalmazni.
Az érzékenységet kiválthatja a fog kopása, a fog csikorgatása, a fogkefe helytelen (értsd: rossz) használata, a túl sok savas ital és étel fogyasztása, valamint a kapcsos, kivehető fogpótlás koptató hatása.
A gyökér és a korona között kialakul egy ék alakú kopás, az íny visszahúzódik akár néhány millimétert is. Ezáltal szabaddá válik a fognyak. Ez a rész tele van számtalan kis csatornával, ezek folyadékot tárolnak. Édes, sós, hideg, meleg étel vagy ital elfogyasztásakor ezek elkezdenek áramolni, ingereket váltanak ki, ilyenkor érzünk például belenyilalló fájdalmat.
Annak érdekében, hogy ilyesfajta kellemetlenségben ne legyen részünk, a legfontosabb a megelőzés. Vagyis a helyes fogmosási technika alkalmazása, az elektromos fogkefe használata, a savas ételek és italok csökkentése, mellőzése.
Egyszerűen hangzik, de igaz: a legfontosabb megelőzési módszer a fogérzékenységet kiváltó okok megszüntetése. A fogzománc elkophat például a fogcsikorgatástól, ennek megakadályozására fogcsikorgatást gátló sínt érdemes használni. Hasonlóan néz ki, mint a bokszoló fogvédője, s azt a célt szolgálja, hogy ne a fogunk kopjon, hanem a műanyag védőréteg.
Speciális védőlakk is alkalmazható. Az orvos bekeni vele a felületet, azaz felhúzza rá a védőréteget, s a fognyak érzékenysége csökken vagy akár teljesen megszűnik. Amennyiben nagyobb a baj, a nyaki tömés megoldást jelenthet, ezután következik a korona feltevése, míg legvégső esetben a gyökérkezelés.
Ugyancsak a megelőzést segíti a megfelelő fogkrém, fogpaszta mindennapos használata. Több olyan is kapható, amely már szemcséket, ionokat tartalmaz, ezek betömítik a kis réseket, s ugyancsak védőréteget biztosítanak. Nem javasolt viszont a fogfehérítő használata, mert kárt okoznak.
Ajánlott a rendszeres, félévenkénti ellenőrzés, s akkor könnyebben kiszűrhetőek a problémák, a lehető leghamarabb elkezdődhetnek a kívánt kezelések. Ezáltal sokkal hosszabb ideig maradhatnak épek a fogak.